Ukazała się moja nowa książka
Szanowni Państwo,
miło mi zawiadomić, że w krakowskim wydawnictwie AA ukazała się moja nowa książka “Ukraina, gdzie to jest? Dziennik roku wojny”.
Dla wszystkich, którzy śledzą wydarzenia na Ukrainie i ich reperkusje na całym świecie będzie to przypomnienie kolejnych odsłon wojennego dramatu, ale nade wszystko spojrzenie na nasze relacje z Ukraińcami na przestrzeni kilku stuleci od mniej znanej strony. Historia fascynująca, choć trudna, powikłana, bolesna.
Nie brakuje wybitnych postaci naszej historii i literatury, którzy relacjom Polaków z Ukraińcami przyglądali się uważnie i poświęcili jej wiele miejsca w swoich dziełach. Należy do nich – o czym rzadko się pamięta – ks. Piotr Skarga. Ale także Adam Mickiewicz, prof. Feliks Koneczny, prof. Władysław Wielhorski i wielu innych. Przytaczam ich celne i wciąż aktualne diagnozy. Przywołuję mało dziś znane obrazy przeszłości z pamiętników, wspomnień, listów. Nie pomijam wydarzeń ostatnich kilkunastu miesięcy, które są kanwą dla “Dziennika roku wojny” i losów bohaterów książki. Znajduję miejsce dla ukraińskich poetów, pisarzy, malarzy, którzy mają nam coś ważnego do powiedzenia – o tym, jaki to bój toczy się w ich kraju. Rozpoczęty dużo wcześniej niż w lutym 2022 roku.
Wszystko to wpisane jest w opowieść o nas, Polakach, którzy w toczącej się tuż “za miedzą” wojnie okazali serce, umysł, refleks, wyobraźnię na miarę największych bohaterów naszej historii. I historii Europy.
Zapraszam do lektury.
Jan Józef Kasprzyk: “Praca stanowi ciekawy głos wśród naszych niekończących się rozmów i dyskusji o stosunkach polsko-ukraińskich, które niemożliwe są bez wglądu w politykę imperialną Rosji. Uważna lektura książki budzi, czy też potwierdza w czytelniku przekonanie, że polityka musi być oparta na głębokiej moralności wywodzącej się z naszej chrześcijańskiej wiary”.
Jerzy Binkowski: “Apoteoza bohaterstwa, braterstwa i wierności Bogu. Ewa Polak-Pałkiewicz ma w sobie ogień posłannictwa. W najnowszej książce – Ukraina, gdzie to jest? Dziennik roku wojny – podjęła się trudnego zadania. Jest misjonarką powrotu Ukrainy i Polski do źródeł siostrzanej wspólnoty”.
Jerzy Kędzierski: “Cóż mogę powiedzieć czytając książkę Ewy Polak-Pałkiewicz? Mogę powiedzieć i mówię, że chciałbym mieć wielu znajomych, którzy tę książkę przeczytają. Jako i ja czytam pośród nawałnicy myśli”.
__________________________
Stawiając tytułowe pytanie autorka pyta w istocie, czym jest ów „nieznany ląd” wzajemnych polsko-ukraińskich relacji. Splot dziejów ludzi z obu naszych krajów: wielu bied, nieszczęść, ale i zwycięstw, przyjaźni, wspólnych dążeń. Zapomnianych, a istotnych wątków naszej historii. Wiele tego utraciliśmy wśród dziejowych zawirowań, z powodu zaniedbań i błędów z obu stron. Warto dziś pytać, gdzie tkwią przyczyny polsko-ukraińskich dramatów, nieporozumień, animozji, ale i gdzie biją źródła sympatii, bliskości, poczucia wspólnoty.
Książka jest zarazem swoistym dziennikiem czasu wojny, w którym nie ma opisów walk, zwycięstw czy porażek, a przywoływane wydarzenia stają się pretekstem, by spojrzeć na historię bardziej wnikliwie. Kolejne teksty odsłaniają mało nam znane oblicze ukrainnej ziemi i jej mieszkańców. Przypominają twórców i artystów pochodzących z Ukrainy albo z tą ziemią związanych. Stanowią próbę zrozumienia ukraińskiej duszy, która dziś musi stawać do walki nie tylko z wrogiem zewnętrznym. Bohaterami tego zbioru esejów, reportaży i felietonów są m. in. hetman Konaszewicz-Sahajdaczny, unicki męczennik Jozafat Kuncewicz, ks. Piotr Skarga, poeta Taras Szewczenko, malarz Illia Rypin, a także pisarze, historycy, poeci ukazujący sedno dramatu dziejów Ukrainy, na przekór mitom, płyciźnie i niedomówieniom: Oksana Zabużko, Władysław Wielhorski, Feliks Koneczny, Adam Mickiewicz.
To książka dla Polaków i Ukraińców, dla młodych i starszych czytelników. Dla wszystkich, którzy na serio traktują własną historię. Szukają prawdy – także tej zapisanej w dziejach zwykłych, lecz nietuzinkowych, pięknych i fascynujących ludzi (tekst z okładki).
_____________________________
Ewa Polak-Pałkiewicz, “Ukraina, gdzie to jest? Dziennik roku wojny”, Wydawnictwo AA, Kraków 2023. Redakcja: Magdalena Maziarz. Projekt okładki: Józef Pałkiewicz. Ilustracja na okładce na podstawie obrazu Tarasa Szewczenki “Kateryna” z 1842 roku (jest to ilustracja do jego poematu z 1838 roku o tym samym tytule). Olej na płótnie, fragm.
Książkę można zamawiać w księgarniach internetowych, m.in:
https://aa.com.pl/ukraina-gdzie-to-jest-dziennik-roku-wojny-ewa-polak-palkiewicz/
https://www.religijna.pl/ukraina-gdzie-to-jest-dziennik-roku-wojny-ewa-polak-palkiewicz
Dostępna także w księgarniach stacjonarnych.