Książka “Patrząc na kobiety”

Ewa Polak-Pałkiewicz, Patrząc na kobiety, Wydawnictwo Sióstr Loretanek, Warszawa 2012

okl-patrzac-na-kobiety

Życie jest jak płonący dom. Wynieść z niego trzeba największy skarb.

Święte, królowe, służące, konspiratorki, projektantki mody, wielkie damy i skromne nauczycielki — te, które ocaliły skarb kobiecości, nie roztrwoniły go, nie rozmieniły na drobne. Szły za wzorem Matki Najświętszej.

Zrozumiały, że kobiecość jest wielką misją duchową pełnioną w świecie. Kobiecość może wiele zmienić. Bez kobiecości świat jest pusty i jałowy, a Polska nieuchronnie staje się łupem odwiecznych wrogów.

Polskie katoliczki, osoby silnej wiary, we wszystkich epokach historycznych rozumiały ten związek i choć stawiał przed nimi zadania niewyobrażalnie trudne, nie uginały się i nie załamywały. Życie wielu z tych prawdziwie mądrych kobiet było niczym scenariusz sensacyjnego filmu. Zawsze z happy endem.

Bo Bóg odpowiada łaską na wierność.
O nich opowiada ta książka.

Książka zawiera m.in. bogato udokumentowane biografie Zofii z Czartoryskich Zamoyskiej, Jadwigi Zamoyskiej, Matyldy z Windisch-Graetzów Sapieżyny, Marii ze Zdziechowskich Sapieżyny, Marii Tarnowskiej, Ludwiki Ostrowskiej, Zofii Schuch – Nikiel, Anny Jenke, Anieli Salawy i wielu innych pań z pałaców, dworów, dworków i skromnych polskich chat.

Można z niej dowiedzieć się także jak urządzano wiejskie dworki, dlaczego warto dziś mieszkać na wsi i czym jest sztuka savoir-vivre’u.
A także: jak nakrywano do stołu i jak tańczono. Co czytano dzieciom, jak je wychowywano. Jak prowadzono konwersację – także z tymi, których nie lubiano – i jak się bawiono.
Mistrzyniami wielu tych sztuk były polskie kobiety.

Książka powstała dzięki temu, że miałam szczęście osobiście spotkać kobiety, które nie zatrzymywały się na rzeczach małych i ulotnych; ich spojrzenie skierowane było ku górze. Kobiety wytrwałe w obronie skarbu kobiecości, jaki odkryły.
Żadna z nich nie miałaby jednak pojęcia, czym ów skarb jest, gdyby nie Niepokalana.

Warto także przeczytać rozmowę Sylwii Mazurczak z autorką książki.

(Książka dostępna już tylko na Allegro i w antykwariatach).