Ukazała się moja nowa książka

Posted on 12 stycznia 2018 by Ewa Polak-Pałkiewicz in Różne

„Czego chcą od nas biedni Niemcy”, wydana przez Oficynę Wydawniczą VOLUMEN (styczeń 2018), to kontynuacja „Powrotu pańskiej Polski” (LTW, 2016), książki, która zyskała tytuł jednej z najważniejszych książek polskich roku 2016 (dwumiesięcznik ARCANA, Jerzy Gizella) i doczekała się wielu recenzji w opiniotwórczych czasopismach; jest wciąż poszukiwana przez czytelników.

W nowej książce ukazuję – w kilkunastu odsłonach – istotę naszego sporu z Niemcami (także i z Rosją), odwołując się do wydarzeń najnowszej i dawnej historii. Ale także do pojęć i kategorii, które pozwalają zrozumieć, że w wypadku sąsiedzkiego konfliktu mieliśmy do czynienia nie tylko ze sporem politycznym, ale z czymś o wiele głębszym i ważniejszym. To coś zaciążyło na całej naszej historii.

W istocie, zarówno w naszych relacjach z Niemcami jak i z Rosją, chodzi o ocalenie tożsamości nie tylko naszej, chodzi o tożsamość Europy.

 

skan579

 

Moja opowieść obejmuje ciąg wyrazistych i barwnych postaci naszej historii i kultury, takich jak Mieszko I, król Jan III Sobieski, Rotmistrz Witold Pilecki, Andrzej Bobola, Stanisław Papczyński, Adam Mickiewicz, Ignacy Skorupka, Zofia Kossak-Szczucka, Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Maria Okońska i wielu innych. I wpisuje się w dyskusję o naszej kulturze i tożsamości w nawiązaniu do setnej rocznicy odzyskania Niepodległości oraz do aktualnych wydarzeń w Polsce.

Wizja tego, czym byliśmy jako Rzeczypospolita Obojga Narodów, zarysowana jest szeroko, z przywołaniem cech szlachty, jej religijności, brawury, ruchliwości, rozległych horyzontów. Obraz kultury szlacheckiej i ziemiańskiej, z typowymi jej cechami: gościnnością, sztuką wychowania dzieci, nastawieniem prospołecznym, umiejętnością obcowania z ludźmi różnych stanów, dopełnia tej wizji.

“Czego chcą od nas biedni Niemcy” to lektura dla czytelników interesujących się przeszłością Polski, także – a może nawet przede wszystkim – po to, by zrozumieć sens teraźniejszości. Znaczenie naszych zmagań historycznych z żywiołem, który niósł obcą chrześcijaństwu cywilizację jest dziś wyjątkowo aktualne. Książkę polecam wszystkim szukającym ciekawych historii, ceniącym potoczystą narrację, ale i zadowolonym, gdy pozwoli im się na szczyptę filozofowania, dociekania, zgłębiania. Wszystkim, którzy zastanawiają się, co jest pod podszewką zdarzeń (Francuzi mawiają, że warto zawsze odkryć zawartość doniczki z różami). Książka nie spodoba się ludziom, których myśl wędruje tylko utartymi szlakami.

Książkę ozdabiają reprodukcje obrazów Elżbiety Hałasy – autorki okładkowego portretu – malarki polskiej przyrody, zwłaszcza krajobrazów Roztocza, odkrywające ich swoistość, świeżość, urok, tajemnicę.

„Czego chcą od nas biedni Niemcy” to książka pokazująca Polskę, z której możemy być dumni. Przyjmijcie ją Państwo jako mój hołd złożony Rodakom walczącym o naszą Ojczyznę, w stulecie odzyskania Niepodległości.

 

Elżbieta Hałasa - Maki (fragm.)

Elżbieta Hałasa – Maki (fragm.)


O księgarniach, które mają już na półkach “Czego chcą od nas biedni Niemcy” będę informowała na bieżąco w zakładce “Moja najnowsza książka”.

http://ewapolak-palkiewicz.pl/moja-najnowsza-ksiazka-czego-chca-od-nas-biedni-niemcy/

Możliwość komentowania jest wyłączona.