Mężczyźni i kobiety

Posted on 19 marca 2022 by Ewa Polak-Pałkiewicz in Porządkowanie pojęć

W wirze wydarzeń wojny, wśród obrazów budzących grozę, przebija dominujący motyw: obraz mężczyzny, który jest obrońcą ojczyzny. Broni kobiet i dzieci, walczy z najeźdźcą. Jest wierny. Wbrew podłym intencjom tych, którzy wojnę tę wywołali obraz ten jest krzepiący.  I pozostanie w pamięci na długo jako coś, co przywraca wiarę w odwieczny porządek świata. „Mężczyzną i niewiastą stworzył ich…”. Jednej i drugiej płci zostały przypisane odmienne role. Dlatego, gdy jest wojna kobiety powinny zabrać dzieci i uciekać, mężczyźni zostać i walczyć. Dawać z siebie wszystko, co zawdzięczają swojej męskiej naturze, odporności psychicznej i sile fizycznej.

Nawet prezydent Macron, postać nie koniecznie najbardziej „męska”, przyoblekł się (pewnie za radą stylistów) w dres i zapuścił zarost à la Zełeński, żeby upodobnić się do tych, których podziwia świat, nieświadom, że tym błazeńskim gestem jeszcze odbiera a nie dodaje sobie męskości. Cóż, zazdrość jest rzeczą ludzką.  Hasłem dnia w stolicy mody powinno stać się jednak nie “wyglądać jak Zełeński”, a “być jak Zełeński”, czego prezydentowi Francji i jego rodakom gorąco życzę.

W tym nagłym „wyrzucie na ekrany” tak wielu wizerunków mężczyzn, którzy przypominają istotę męskiego powołania: być obrońcą, być rycerzem – jest coś, co zmienić może na trwałe mentalność zniewieściałego świata. Świata, który oszalał na punkcie odwrócenia ról. A prawdziwe role mężczyzn i kobiet zachwycają i pociągają.

Św. Józef – najwspanialszy wzór męskości, nie bez przyczyny 19 marca czczony jest także jako patron mężów i ojców, obrońców rodzin.

 

 

 

 

Męskość – męstwo; kobiecość – dobroć.  Te słowa ukazują dziś swoją prawdziwą uzdrawiającą treść. Wojna, choć straszna, niesprawiedliwa, przywraca pojęciom utracony sens. I jest – w tym wymiarze – szansą dla nas wszystkich. Nie wystarczy nosić kostium mężczyzny, by być mężczyzną.  A być mężczyzną to wielka rzecz. Warunek, by świat znów stanął na nogi.

Przywódcy i żołnierze wolnej Ukrainy o tym zaświadczają.

Niechaj św. Józef, którego “Pan… uczynił potężnym na postrach nieprzyjaciół“, który jest “Mężem sprawiedliwym” a także “Postrachem duchów piekielnych” wyprasza dla nich łaski z Nieba.

 

________________

 

 

 

 

 

Możliwość komentowania jest wyłączona.